הנטורופתיה

הנטורופתיה

 

הרכבר לפני אלפי שנים, היפוקרטס, אבי הרפואה אמר: "חשוב יותר לדעת לאיזה סוג של אדם יש מחלה מאשר איזה סוג של מחלה יש לאדם".

הנטורופתיה היא סוג של רפואה ראשונית המדגישה טיפול, מניעה והשגת בריאות מיטבית תוך שימוש בכלים מסורתיים ומודרניים שהוכחו בניסויים או בתצפיות קליניות והמעוררים את כח הריפוי הטבעי של גוף המטופל.

 

לנטורופתיה שישה עקרונות בסיסיים :

העיקרון הראשון - VIS MEDICATRIX NATURAE – כוח הריפוי של הטבע
לגוף האדם יכולת ריפוי עצמי מולדת, טבעית ושלמה. תפקידו של הנטורופת היא להביא לידי ביטוי את היכולת הזו, לתמוך בה ולטפח אותה. כך למשל, הרפואה הנטורופתית רואה בעליה של חום הגוף כדרכו של גופנו לתפעל את מערכת החיסון ולהילחם בפטוגן הגורם למחלה. שלא כמו ברפואה המערבית, הנטורופת יטפל בחולה באופן שיתמוך בתהליך של עליית חום הגוף ולא ידכא אותו.

העיקרון השני - TOLLE CAUSAM – זיהוי וטיפול בסיבת המחלה
המטרה של הנטורופת היא למצוא ולטפל בשורש הבעיה, להגיע לגורם של המחלה ולא לטפל רק בסימפטומים שלה. על פי עקרונות הנטורופתיה, סימפטומים שונים הם דרכו של הגוף לרפא את עצמו, חלק מהתהליך הטבעי שהגוף שלנו עובר. כך למשל, הרפואה הקונבנציונלית מטפלת בדלקות פרקים בעזרת משככי כאבים או תרופות אנטי דלקתיות בניסיון להפחית את הכאב. הנטורופת שואף לגלות את הסיבה לכאב – יתכן שמדובר במערכת חיסונית לא מאוזנת, רגישות למזון, חוסרים תזונתיים, פציעה מן העבר שנותנת את אותותיה ואפילו סיבה רגשית.

העיקרון השלישי PREMIUM NON NOCERE – ראשית, אל תזיק
הרופא הנטורופת משתמש בתכשירים ושיטות המורידים את הסיכוי לתופעות לוואי באופן משמעותי. המטרה הינה לאבחן ולטפל תוך מינימום התערבות בתהליכים הטבעיים של הגוף שלנו. הנטורופתים נמנעים ככל האפשר לאלחש ולטשטש סימפטומים, מכבדים את תהליך הריפוי האינדיבידואלי ומאפשרים לגוף האדם להגיע לכדי רפואה באופן טבעי תוך תמיכה בתהליך. המטרה היא להגיע לאיזון בין הצורך לטפל בחולה לבין הצורך לתת לגופו של החולה לרפא את עצמו – מקסימום תוצאות במינימום התערבות חיצונית.

העיקרון הרביעי - DOCERE – הרופא כמחנך
חינוך, הדרכה והבנה מספקים למטופל את הכוח לקחת אחריות על הבריאות שלו. נטורופתים עובדים בשיתוף עם המטופל ומספקים לו ידע ואינפורמציה כדי ליצור תכנית טיפולית יעיל ונכונה עבור המטופל. אלו לא התרופות ולא התכשירים דווקא, גופנו מרפא את עצמו, הנטורופת פשוט מכין את הקרקע יחד עם המטופל, מעניק לגוף את התנאים הטובים ביותר לריפו עצמי. הרופא הנטורופת מסייע לחולה לרפא את עצמו – בסופו של דבר, הגוף עושה את פעולות הריפוי בדרכו הטבעית.

העיקרון החמישי - PREVENTION - רפואה מונעת
בריאות היא הרבה יותר מהעדר מחלה – היא תפקוד יומיומי ברמה בגבוהה ביותר. בריאות משיגים דרך תזונה נכונה, פעילות גופנית, אורח חיים מאוזן, רגשות ומחשבות ומעשיים חיוביים. הרופא הנטורופת עובד לאור העקרונות הללו, זו דרכו למנוע מחלה ולהעצים בריאות במטופליו.

העיקרון השישי - TREAT THE WHOLE PERSON – טפל באדם השלם
כל אדם הוא יחיד במינו ומיוחד ודרוש לו טיפול אינדיווידואלי ייחודי. הנטורופת לא מתייחס רק לסימפטומים הגופניים אלא גם למצבו המנטלי של המטופל, מצבו הרגשי, הרוחני, החברתי, גורמים סביבתיים בקרבתו של המטופל, גנטיקה ועוד. הנטורופתיה גורסת כי מחלה משפיעה על כל גופו של האדם ולא רק על איבר אחד או מערכת ספציפית. תזונה, אורח חיים, היסטוריה משפחתית, מצב רגשי, סטרס סביבתי ובריאות גופנית כללית נלקחים בחשבון בעת הטיפול הנטורופתי.

שלא כמו הרפואה הקונבנציונלית, הנטורופתיה עובדת יחד עם הגוף, מאמינה ביכולת הריפוי הטבעי שלו ותומכת בו. הנטורופת מתייחס לכל מטופל כפנינה שאין שנייה לה, כאינדיבידואל שיש להתאים לו טיפול ייחודי - מערכתי וכולל. שמירה על עקרונות הנטורופתיה מבטיחה למטופל ייחס אישי, ליווי צמוד וייעוץ טבעי, המתאים בדיוק למצב הספציפי שלו ושואף להעניק לו אורך חיים בריא בכל תחום בחייו.